Samoorganizacja w zespole zwinnym
Dwudniowy warsztat, w czasie którego uczestnicy poznają model samoorganizacji, poziomy delegacji, role zespołowe, dynamikę zmiany grupy w zespół i zasady udzielania konstruktywnej informacji zwrotnej. Przez dwa dni warsztatów teoria jest przeplatana z praktycznym wykorzystaniem poznawanych pojęć i modeli w odniesieniu do przygotowanego przypadku i doświadczeń uczestników.
Jak wziąć udział w tym szkoleniu?
Opis szkolenia
Samoorganizacja to nienamacalna cecha zespołu zwinnego, która ma głębokie implikacje biznesowe i organizacyjne. Podczas dwudniowych warsztatów poznamy model samoorganizacji i przećwiczymy techniki wspierające i przeszkadzające w jej uruchomieniu w zespole.
Uruchomiona w zespole samoorganizacja wykorzystuje zbiorową inteligencję grupy ludzi, dzięki czemu mogą oni znaleźć lepsze rozwiązania w krótszym czasie. W takim podejściu rozdzielamy kontrolę, aby uniknąć „wąskich gardeł decyzyjnych” i pozwolić zespołowi na szybsze działanie.
Rola liderów i menedżerów w podejściu zwinnym różni się od tradycyjnej. Warto rozumieć na czym polega ta różnica i jakie są konsekwencje stosowania praktyk i narzędzi tradycyjnych w podejściu zwinnym. Często zarówno managerowie jak i członkowie zespołów zwinnych, szukają wiedzy o samoorganizacji jako formie zarządzania zespołem w sytuacji, gdy stosowanie narzędzi tradycyjnych daje odwrotne efekty od spodziewanych. Na przykład efektywność zespołu spada zamiast rosnąć. Tak może się wydarzyć, gdy wchodzimy w transformację zwinną bez pozyskania kluczowych kompetencji. Wtedy zwinność może przekształcić się w chaos.
Menedżer, który uczestniczy w tych warsztatach wraz z członkami swojego zespołu może od razu przećwiczyć realne sytuacje. Menedżer, który uczestniczy w warsztacie indywidualnie wynosi gotowe narzędzia, które może potem wdrożyć w swoim zespole. Potrafi ich używać, ponieważ przećwiczył je w praktyce na przygotowanym przez trenerów studium przypadku. Członek zespołu, który uczestniczy w warsztatach bez swojego Menedżera dowie się jakie są ramy samoorganizacji i co może zrobić wraz z kolegami, aby ją uruchomić. Może również zainspirować swojego Menedżera narzędziami takimi jak delegation poker czy mapa interesariuszy.
Podczas warsztatów skupimy się na poznaniu i przećwiczeniu w praktyce kompetencji niezbędnych do uruchomienia samoorganizacji w zespole. Porównamy sposób pracy zespołów zwinnych z praktykami, do których przywykliśmy w „tradycyjnym” zarządzaniu. Skupimy się na kompetencjach niezbędnych przy przygotowaniu zespołu do działań rozwojowych mających na celu generowanie wartości biznesowej. Czyli mówiąc prostym językiem – skupimy się na realizowaniu właściwych rzeczy we właściwy sposób.
Zespoły zwinne uczą się pracować zgodnie z podejściem empirycznym. Tutaj zarządzanie opiera się na przejrzystości, w szczególności na przejrzystych procesach, zasadach i celach. Jasne powinno być w jaki sposób zostały określone granice delegacji i jak jej zmieniać. Dlatego podczas warsztatów członkowie zespołu wraz z liderem wypracowują ramy samoorganizacji i uwspólniają zrozumienie celu. Członkowie zespołu poznają poziomy delegacji i wspólnie z managerami przygotowują “delegation board”. Stworzona w ten sposób większa autonomia, promuje zaangażowanie i uczenie się w zespole przy zachowaniu wymaganych ram działania zgodnych z kulturą organizacji. Dodatkowo każdy członek zespołu przeprowadza autodiagnozę według M.Belbin’a a wyniki za zgodą zespołu ilustrujemy wspólnie tworzonym diagramem.
Kto powinien uczestniczyć w warsztatach samoorganizacji:
- Liderzy zespołów.
- Członkowie zespołu.
- Scrum Masterzy.
- Product Ownerzy.
- Trenerzy zwinni.
- Kierownicy projektów.
- Kierownicy liniowi / chapter liderzy.
- Menedżerowie produktów.
Program szkolenia
Zajęcia warsztatowe obejmują dwa pełne dni. Formuła warsztatowa oznacza, że większość czasu przeznaczona jest na praktyczne ćwiczenia.
- Model samoorganizacji Brandt’a.
- Model grupowy Tuckman’a.
- Role zespołowe Meredith Belbin.
- Zagadka Einsteina.
- Proste narzędzia socjokratyczne w komunikacji zespołowej.
- Team Canvas.
- Poziomy delegowania.
- Mapa interesariuszy.
- Udzielanie informacji zwrotnej.
Warsztaty są prowadzone w godzinach 9:00-17:00 każdego dnia zajęć.
Po zakończeniu warsztatu trener lub trenerzy są do dyspozycji uczestników przez około godzinę.
W tym czasie może odbyć się zarówno indywidualna rozmowa jak i grupowa dyskusja na wybrany przez uczestników temat.
Trener
Warunki zakupu
Jako lider szkoleń Scrum/Agile w Polsce możemy zaproponować Państwu wyjątkowo atrakcyjne ceny. Podane ceny są cenami netto, należy do nich doliczyć 23% VAT.
Cena warsztatów obejmuje:
- 2 dni intensywnych ćwiczeń,
- drukowane materiały,
- lunch, kawę, herbatę, napoje i ciasteczka w ciągu dnia,
- certyfikat potwierdzający uczestnictwo w warsztacie.
Zastrzegamy prawo do zmiany cen w przypadku zmian sytuacji ekonomicznej. Zmiany takie nie dotyczą już opłaconych rezerwacji.
Miejsce uważamy za zarezerwowane z chwilą otrzymania podpisanego formularza zamówienia. Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z czym decyduje kolejność odesłania formularzy.
Rezygnacja możliwa jest do trzech tygodni przed datą warsztatów. Po tej dacie rezygnacje nie są możliwe, można jednak zmienić osoby mające wziąć udział w warsztatach przy zachowaniu liczby wykupionych rezerwacji. Zwrot pełnej wpłaconej kwoty nastąpi także gdyby – co mało prawdopodobne – warsztaty musiały zostać odwołane.
W przypadku osób prywatnych wymagana jest płatność przed warsztatami.
Warsztaty Samoorganizacja w zespole zwinnym realizowane są także jako warsztaty zamknięte, czyli organizowane na zlecenie konkretnej firmy. W celu uzyskania szczegółowych informacji, skontaktuj się z nami:
- adres e-mail: szkolenia@codesprinters.com
- telefon: +48 (12) 379 34 14.
Powiadomienie o nowych terminach
Obecnie brak zaplanowanych terminów szkoleń publicznych obejmujących to szkolenie. Możemy poinformować cię gdy tylko pojawi się możliwość uczestnictwa w tym szkoleniu. Użyj formularza poniżej aby pozostawić swoje dane kontaktowe.
Zapytanie o prywatne szkolenie
Możemy zrealizować to szkolenie w twojej organizacji w formie zamkniętej (niepublicznej). Użyj przycisku poniżej aby przekazać nam informacje niezbędne do przygotowania oferty.