Zmiany w certyfikacji Professional Scrum Product Owner
Egzamin Professional Scrum Product Owner można teraz zdawać niezależnie od uczestnictwa w szkoleniu. Dlaczego nadal warto zapisać się na szkolenie?
Scrum.org zrobił następny krok po odstąpieniu od obowiązkowego kursu przed egzaminem z Professional Scrum Master i ogłosił 20 lutego, że do przystąpienia do egzaminu Professional Scrum Product Owner nie jest już wymagane poprzedzające go szkolenie. Dla wielu wykwalifikowanych Product Ownerów jest to spore ułatwienie. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił i chciałby posiadać certyfikat Professional Scrum Product Owner I może już teraz podejść do egzaminu.
Minimalny próg wymagany do zaliczenia egzaminu niezmiennie wynosi 85% dzięki czemu Professional Scrum Product Owner I nadal pozostaje uznanym w branży IT certyfikatem.
Zdawać bez szkolenia to znaczy już nie szkolić?
Naszym zdaniem samo posiadanie certyfikatu nie świadczy o znajomość wszystkich elementów i technik, które omawiane są na szkoleniach. Samo zdanie egzaminu nie przyczynia się też do rozwiania poszczególnych wątpliwości na jakie mogą napotkać podchodzący do egzaminu. Trener w sali szkoleniowej może takie wątpliwości rozwiać i na wszelkie pytania odpowiedzieć.
Podczas przygotowanego przez nas szkolenia nie tylko uczymy JAK zdać egzamin. Każdy z uczestników może skorzystać z doświadczenia wykwalifikowanego trenera i praktyka – eksperta w dziedzinie Scrum. Dzięki temu uczestnik uczy się na podstawie wielu obserwacji i sytuacji kryzysowych, które trener napotkał w swojej dotychczasowej pracy. Szkolenie jest też świetną okazją do wymiany wiedzy z innymi uczestnikami szkolenia oraz zapoznania się z różnymi wnioskami podczas ćwiczeń wykonywanych w grupach. Szkolenie jest intensywne, maksymalnie praktyczne, daje nam szansę na obserwację czy zadanie pytań dotyczących tego, czego nie znajdziemy w opracowaniach teoretycznych.
Obecnie każdy może znaleźć w sieci potrzebne materiały, przygotować się do testu i zdać egzamin pomimo braku praktycznego przeszkolenia. Posiadacze certyfikatów Scrum.org często dzielą się swoimi doświadczeniami. Poświęcają czas na znalezienie materiałów i rozwiązywanie przykładowych testów online. Przygotowują się z teorii i ćwiczą zdawanie egzaminu do perfekcji. Co chwalimy i gratulujemy (tak jak zdanego egzaminu). Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Nasi trenerzy powtarzają dwie maksymy: ,,podstawy, podstawy, podstawy” i ,,praktyka, praktyka, praktyka”. Podczas kursu, fachowym okiem mogą zweryfikować obie te rzeczy i wskazać odpowiedni kierunek jaki uczestnik szkolenia powinien obrać.
Najważniejsze dla uczestników szkoleń jest nie tyle to, by poprawnie zdać egzamin, ale by przede wszystkim umieć zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Na błędach najszybciej i najlepiej się uczymy – szkolenie jest idealną do tego okazją. Dzięki niemu nie tylko błędy zostaną wychwycone, lecz także uczestnik szkolenia dowie się także dlaczego to co robi nie jest najlepszym sposobem na osiągnięcie postawionego celu. Uczestnik szkolenia ma także szansę na kreatywne stworzenie różnych, nowych sposobów poradzenia sobie z problemem, wraz z grupą i trenerem. Istotne jest by posiadana wiedza przeszła w nawyki, które osoba po szkoleniu będzie potrafiła wcielić w praktyczne funkcjonowanie firmy. Nie jesteśmy w końcu w stanie poprawić swojej kondycji oglądając sport w telewizji. Dlatego też oprócz szkoleń oferujemy Agile Coaching i Doradztwo.
Co w takim razie daje szkolenie oprócz przygotowania do egzaminu?
- Symulację problemów z jakimi spotyka się Product Owner pod okiem doświadczonych trenerów;
- Szansę wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia oraz z wysokiej klasy trenerem;
- Praktyczne metody i techniki współpracy z zespołami gruntownie przetestowane przez osobę szkolącą – wymiana wiedzy, doświadczeń;
- Ćwiczenia z długofalowego planowania i zarządzania Product Backlog, rozwiązywanie sytuacji kryzysowych;
- Pełnienie ról w procesie, procesu przebiegu, analiza artefaktów;
- Tworzenie strategii rozwoju wartości produktu;
- Praktyczne uwagi dotyczące monitorowania postępów pracy;
- Omówienie narzędzi Product Ownera z ich praktycznym przećwiczeniem.
Dla zainteresowanych przypominamy, że oprócz szkolenia Professional Scrum Product Owner, jako jedyni w Polsce oferujemy wszystkie szkolenia certyfikowane sygnowane przez Scrum.org Professional Scrum Master, Professional Scrum Developer.