What does Agile mean to you?
Czym Agile jest dla nas? A jak wy odpowiedzielibyście na tytułowe pytanie?
Jesteśmy związani z Agile. Wszyscy stosujemy metody zwinne w pracy. Czy to Lean, Kanban czy Scrum, jedni są developerami, inni Scrum Masterami. Jeszcze inni – tak jak my – uczą tych metod, uczą jak postępować i jak działać w Agile. Jednak nie najważniejsza jest wiedza jak tworzyć backlog, jak postępować w odpowiednich rolach, jakich narzędzi używać. Wiele z tych rzeczy możecie wyczytać z książek (nawet naszych). Wiedzę którą najbardziej chcemy przekazać to zrozumienie czym naprawdę jest Agile. Zrozumienie metod zwinnych.
Efekt prostego pytania
W zeszłym roku w Warszawie odbyła się konferencja Agile By Example, skupiająca pasjonatów Agile. Podczas tego wydarzenia przeprowadziliśmy konkurs, który dopiero po czasie okazał się małym testem indywidualnego spojrzenia. W konkursie głównym zadaniem była odpowiedź na pytanie “What does Agile mean to you?”.
Na naszej facebook’owej tablicy pojawiło się wiele interesujących odpowiedzi, które pokazały jak bardzo różnorodne jest rozumienie Agile. Jedna z odpowiedzi należąca do Michała Lewandowskiego brzmiała “For me agile is not an empty slogan, but for many is. Maybe it is time to change it?”. Ten eksperyment pomógł pokazać, że Agile nie jest pustym sloganem. Dla każdego z odpowiadających kryła się pod tym słowem inna wartość. Właśnie – wartość. Dla każdego kto poznał metody zwinne, spróbował je zrozumieć, a nie tylko “wyszkolić się”, Agile zawszę oznacza jakąś wartość.
Pojawiło się też hasło “For me Agile is a state of mind” autorstwa Łukasza Żuchowskiego. Domyślamy się, że było to użyte w żartobliwym kontekście, jednak ma w sobie dużo prawdy. Zwłaszcza gdy połączymy to z drugą odpowiedzią tego samego autorstwa: “For me agile is the direction not destination”. Jak to rozumieć? Metody zwinne w pewnym sensie są stanem umysłu, ponieważ nie wystarczy tylko zaadaptować narzędzi, modelu postępowania, regułek. By stać się naprawdę Agile trzeba zmienić swój sposób myślenia i spojrzenia na pracę.
Maszyna ruszyła
Ku naszemu zadowoleniu eksperyment ruszył dalej. Łukasz Żuchowski nie tylko wziął udział w konkursie, ale również zainspirowany naszym pytaniem postanowił ponownie rozpatrzyć ten temat na swoim blogu. Zwykła zabawa zachęciła do przemyśleń, postawienia pytań i poszukania odpowiedzi. Naszą wielką nadzieją jest to, że nie tylko uczestnicy konkursu zainteresowali się tematem. Wiele osób stosuje w pracy metody zwinne, nieustanie krąży wokół Scrum, Kanban czy Lean. I mimo to dalej nie pojmuje co znaczy Agile. Od przeciwników metod zwinnych często słyszymy “nowomoda”, “certyfikacja”, “lans z USA”. Postrzeganie Agile w ten sposób nie możemy nazwać błędem, ponieważ opinia jest rzeczą całkowicie indywidualną, możliwą do podważenia tylko podczas polemiki. Ale z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że jest dużą stratą dla tych osób.
Beware you will meet salesmen that will tell you that there is a magic pill called Scrum or whatever. You just buy it or make a certificate and you are agile! Just like that! If you believe them, it means that you are not agile enough. I don’t say that making certificates or training doesn’t make sense, just remember that those are just tools to become agile, not the agile itself.
Łukasz Żuchowski
Agile w naszej opinii
Po długich obradach wyłoniliśmy zwycięzcę. Wygrana powędrowała do najlepszej odpowiedzi autorstwa Bartka Janowskiego: “For me Agile means I am no longer a resource, I am a person.” Spodobała nam się ta wypowiedź, będąca jedną z prawd, które przekazujemy. Dzięki Agile przestajesz czuć się mrówką w szeregu innych mrówek, ponieważ Agile zaczyna wykorzystywać indywidualny potencjał drzemiący w Tobie.
Nie tylko uczestnikom ABE zadaliśmy konkursowe pytanie. Sami również postanowiliśmy na nie odpowiedzieć:
Jakub: Dla mnie Agile jest nastawieniem: skoro jedyną pewną rzeczą jest zmiana, to przyjmij ją.
Wiktor: Dla mnie Agile to dyscyplina, ciężka praca ale i samoorganizacja, wolność, motywacja dzięki efektom widocznym bardzo szybko. Empiryzm pozwalający na osiąganie zamierzonych celów i odkrywanie nowych możliwości. Agile to nie tylko praca i wytwarzanie oprogramowaia, Agile to sposób myślenia, działania, organizacji – Agile to sposób na życie.
Aleksandra: Dla mnie Agile to wchodzenie w ramy które można dowolnie naginać. Agile zamykając nas w nich, pozwala działać bardziej otwarcie i jasno, niż gdy jesteśmy pozostawieni na pozorną wolności innych metod.
Nie myślcie, że widzimy metody zwinne w samych dobrych odcieniach, ponieważ przekazujemy wiedzę o nich w naszej pracy. Widzimy je tak, ponieważ spojrzeliśmy głębiej, zrozumieliśmy czym są i ile wartości przekazują. Wielu się z nami nie zgodzi, wielu nas poprze. Każdemu jednak zalecamy odpowiedzenie sobie na pytanie “Czym dla mnie jest Agile?”. Czym właściwie jest Agile?