Kanban Guide z komentarzem
Poznaj strategię optymalizacji przepływu i dowiedz się, czego poza tablicą potrzeba, by profesjonalnie użyć Kanbana.
Gdy w listopadzie 2020 ukazała się najnowsza wersja Scrum Guide, sam Scrum nie zmienił się wcale, ale nastąpiło uproszczenie jego definicji. Doprecyzowane zostały odpowiedzialności i artefakty, usunięte zostały natomiast liczne podpowiedzi, jak używać metody i przykłady praktyk. Okazało się bowiem, że wiele Zespołów Scrum traktowało te usunięte fragmenty jako opis formalnych wymogów, wypaczając w ten sposób swój proces.
Wraz z Andym Brandtem postanowiliśmy rozszerzyć zwyczajowe omówienie zmian w Scrum Guide o komentarz do wszystkich istotnych fragmentów dokumentu. W ten sposób powstał e-book, który można pobrać za darmo tutaj. Skorzystało już z niego naprawdę dużo osób, o czym często dowiadujemy się choćby na szkoleniach, które prowadzimy. Potwierdza się, że takie pragmatyczne omówienie dość lakonicznej definicji Scruma było potrzebne.
Idąc za ciosem, postanowiłem potraktować w ten sam sposób Kanban Guide. Nie dość, że wraz z Andym jestem współautorem polskiego tłumaczenia, to za Kanbanem ciągnie się jeszcze dłuższa lista nieporozumień i szkodliwych mitów niż za Scrumem. Mało tego: jako trener Scruma nieustannie zachęcam użytkowników tej metody do sięgania po praktyki kanbanowe, prowadzę też szkolenia z Kanbana i widzę, jak brakuje dobrego omówienia jego definicji.
Dlatego od teraz na stronie kanbanguide.pl dostępna jest już nie sama treść Przewodnika po Kanbanie, ale również ponad sto komentarzy do poszczególnych jego fragmentów. Oczywiście, nie wyczerpują one tematu, jakim jest praktyczne wykorzystanie Kanbana, ale zdecydowanie pomogą bardziej świadomie po niego sięgnąć.