Rada Dla Scrum Mastera – szukaj kompromisów zamiast zasłaniać się Scrumem
Problemem jaki zaobserwowaliśmy w niektórych organizacjach jest notoryczne stosowanie stwierdzenia: „Robimy tak, bo tak jest napisane w Scrum Guide”...
Kolejnym problemem jaki zaobserwowaliśmy w niektórych organizacjach jest notoryczne stosowanie stwierdzenia: „Robimy tak, bo tak jest napisane w Scrum Guide”. O ile poprawne stosowanie zasad Scrum nie jest błędem samym w sobie, a wręcz jest to warte pochwały to stosowanie takiej odpowiedzi każdorazowo, gdy ktoś przychodzi do Scrum Mastera z problemem i gdy kwestionuje efektywność stosowanych metod z pewnością nie prowadzi do rozwiązania tychże problemów.
Scrum sam w sobie jest bardzo efektywnym ale nie do końca kompleksowym narzędziem. Ponadto pomimo tego, iż wydaje się być stosunkowo prosta metodą w praktyce okazuje się, że bardzo trudno jest go poprawnie zrozumieć a jeszcze trudniej poprawnie zastosować. Nasze doświadczenia pokazują, że dobrze stosowany Scrum działa świetnie zwłaszcza gdy jest uzupełniony innymi praktykami na różnych poziomach organizacji – takimi jak na przykład TDD i Automatyzacja Testów w developmencie oraz Lean Startup i BDD tam, gdzie kreowane są wymagania. Dlatego też radzimy Scrum Masterom, by za każdym razem gdy ktoś zakwestionuje efektywność metody przede wszystkim spróbowali się zastanowić nad tym czy poprawnie daną metodę wdrożyli.
Każda organizacja jest inna i zwłaszcza w przypadku większych firm często należy znaleźć kompromis pomiędzy zastosowaniem na siłę od razu „Scrum by the book” a zasadami pracy panującymi obecnie w organizacji. Nawet jeśli panujące zasady mogą wydawać się dla nas bezsensowne to często ich zmiana może okazać się bardzo trudna.
Pamiętajcie też jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy – wdrażamy Scrum po to, by zwiększyć efektywność organizacji, tak by mogła szybciej i lepiej wytwarzać produkty. Dlatego też pamiętajcie, że na pierwszym miejscu zawsze jest wytwarzanie produktu – raczej rzadko możemy sobie pozwolić na całkowite zatrzymanie produkcji i poświęcenie czasu tylko na wdrażanie Scrum i eksperymentowanie. Znalezienie balansu pomiędzy zapewnieniem ciągłości produkcji a wdrażaniem nowych metod i eksperymentowaniem do jedno z zadań Scrum Mastera.
Na naszym blogu uruchamiamy cykl porad dotyczących poszczególnych zagadnień związanych z Agile i tematyką naszych szkoleń. Teraz możecie z łatwością odnajdywać potrzebną wiedzę. Jednocześnie zachęcamy do aktywnego komentowania, zadawania pytań i proponowania tematów najbardziej was interesujących, abyśmy mogli jeszcze bardziej służyć naszą wiedzą i pomocą.