Czym się różni Agile od Scrum
Andy Brandt wyjaśnia, dlaczego Agile i Scrum nie powinny być używane zamiennie i jak Agile ma się do najpopularniejszej metody zwinnej Scrum.
Pojęcia Agile i Scrum są często używane zamiennie, tak jakby oznaczały to samo. Tak jednak nie jest. Agile to cała grupa różnych metod i praktyk, które łączy wspólny sposób podejścia do rozwijania produktów, przede wszystkim oprogramowania. Owo wspólne podejście zostało zwięźle przekazane w znanym wszystkim (mam nadzieję!) Manifeście Agile (ang. Agile Manifesto) z 2001 roku. Można zatem powiedzieć, że istnieją „metody Agile” albo „metody zwinne”.
Metod takich jest wiele. Jedną z nich jest Scrum. Warto przy tym podkreślić, że większość z metod zwinnych powstała – przynajmniej w swoich wczesnych wersjach – jeszcze zanim stworzono Manifest Agile. To właśnie twórcy tych metod i pierwsi praktycy spotkali się w 2001 i stworzyli Manifest. Zatem Manifest jest podsumowaniem podejścia czy filozofii rozwoju produktu, która już była obecna i praktykowana z pomocą różnych metod. Przed ukazaniem się Manifestu nie miały one jednak jednej, wspólnej nazwy.
Scrum – który jako metoda ułożenia pracy zespołu budującego oprogramowanie pojawił się pod tą nazwą już w 1995 roku – jest z pewnością najbardziej znaną z metod zwinnych. Wiemy to przede wszystkim z dorocznego raportu „State of Agile” przygotowywanego na podstawie badania ankietowego prowadzonego przez firmę VersionOne. Większość respondentów jako metodę pracy stosowaną przez ich zespoły czy w ich firmie wskazuje Scrum, co oczywiście niewiele nam mówi o jakości tego Scruma czy jego zgodności ze Scrum Guide, ale z pewnością świadczy o tym, że Scrum jest szeroko znany.
Podsumowując: Scrum jest Agile mniej więcej tak, jak świerk jest drzewem iglastym. Istnieją inne drzewa iglaste, ale świerk z pewnością jest najbardziej znany.
Podoba Ci się mój tekst?
Zapisz się na mój mailing. Co tydzień otrzymasz taki artykuł na maila. Nie ominą Cię wtedy także specjalne oferty dla moich korespondentów.