Scrum – jak zacząć?
Jak zacząć ze Scrum - cztery proste kroki.
Choć Scrum jest już stosowany dość powszechnie wciąż wiele osób dopiero zaczyna swoją przygodę z nim. Dla was przygotowaliśmy kilka wskazówek jak zacząć ze Scrumem?
Po pierwsze – Scrum Guide
Brzmi to dość sztampowo, ale ciężko sobie wyobrazić rozpoczęcie pracy ze Scrumem bez poznania go, a to najszybciej można osiągnąć czytając “Scrum Guide”. Jest to zwięzły (tylko 17 stron) dokument definiujący metodę a napisany przez jej twórców, Jeffa Sutherlanda i Kena Schwabera. Choć dostępne jest całkiem niezłe tłumaczenie na język polski zalecamy zapoznanie się ze Scrum Guide w oryginale – to najbardziej bezpośrednie zetknięcie się z “czystym” Scrumem.
Tak na marginesie – z naszego doświadczenia wciąż mniej niż połowa osób zaczynających pracę ze Scrumem przeczytała Scrum Guide. A szkoda.
Po drugie – szkolenie
Scrum Guide jest zwięzły, przez co pozostawia zwykle wiele pytań. Jak to robić w praktyce? Jak dokładnie rozumieć postawę Scrum Mastera? I tak dalej. Można szukać odpowiedzi w książkach – jest dużo dobrych pozycji – ale dużo szybciej można zgłębić temat na szkoleniu. Szkolenie to okazja do poznania prowadzących – najczęściej (a przynajmniej u nas 🙂 ) to doświadczeni praktycy – jak również świetne miejsce wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami. Wreszcie, podczas szkoleń zwykle staramy się symulować niektóre aspekty metody, co pozwala ich doświadczyć a nie tylko o nich czytać.
Szczególnie polecane dla początkujących jest szkolenie “Scrum w Pigułce”, które zawiera wszystkie te elementy w jednym intensywnym dniu. Jest ono przeznaczone dla wszystkich chcących poznać Scruma. Inna opcja to certyfikowane szkolenie Professional Scrum Foundations, pokrywające podobny zakres ale w mniej intensywnym tempie bo w ciągu 2 dni.
Po trzecie – społeczność
W każdym większym ośrodku w Polsce mamy już grupy entuzjastów Agile, które regularnie się spotykają (lista poniżej). Wybierając się na takie spotkanie nie tylko możesz posłuchać ciekawej prelekcji albo wziąć udział w warsztatach (najczęściej bezpłatnie), ale także poznać innych, bardziej doświadczonych praktyków Scrum i dowiedzieć się od nich więcej:
- AGILE POZNAŃ
- Agile3M Trójmiejska Grupa Agile
- Agile Silesia
- ALEKraków
- Agile Wrocław
- Zwinna Łódź
- Agile Warsaw
- Agilestok
- Lub lean&agile
Po czwarte – praktyka
Nic nie zastąpi praktyki. Mając za sobą lektury, spotkania i szkolenia trzeba po prostu zebrać pierwszy zespół, wybrać pierwszy produkt, który będziemy rozwijać w Scrum, wyznaczyć Product Ownera, znaleźć Scrum Mastera… i po prostu zrobić pierwszy sprint. Na jego koniec koniecznie należy zrobić retrospekcję i w kolejnym sprincie wdrożyć wnioski z niej. Już po kilku sprintach powinno być widoczne doskonalenie się mechanizmu.
Jeśli pracujesz w większej organizacji ten pierwszy zespół może być częścią pilotażu metody – czytaj więcej o wdrożeniu Scrum poprzez pilotaż. Jeśli ten zespół wystarczy dla tego produktu, pozostaje doskonalić jego pracę – i korzystając z możliwości zmiany jakie daje Scrum, dobrze rozwijać produkt.
Czasem na tym etapie możesz potrzebować większego lub mniejszego wsparcia doświadczonego Agile Coacha. Jeśli czujesz, że dobrze byłoby aby ktoś przyjrzał się Scrumowi u Was i pomógł Wam go ulepszyć skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy sposób by pomóc.
Podoba Ci się mój tekst?
Zapisz się na mój mailing i dołącz do moich korespondentów. Co tydzień otrzymasz nowy artykuł na maila. Nie ominą Cię wtedy także specjalne oferty dla moich korespondentów.